Page 53 - Materials Chemistry, Second Edition
P. 53

36        Practical Design Calculations for Groundwater and Soil Remediation



               (c)  Volume of impacted soil left in the vadose zone
                   	   = (area)(thickness)
                   	   = (20′ × 30′)(50′ − 18′)
                   	   = (600)(32) = 19,200 ft  = 544 m  (Note: 1 ft  = 0.0283 m )
                                         3
                                                           3
                                                                     3
                                                 3
               (d)  Mass of TPH, benzene, and toluene in the vadose zone
                   	   = (V)(ρ )(X) = (M )(X) or using a more precise approach:
                                     s
                             t
                                      ∑  (Ah i  ρ t  i )
                                           )()()(X
                                           i
                                       i
                        Average Concentration (mg/kg)         Mass (kg)
            TPH     (800 + 2000 + 500 + 10 + 1200 + 800)/6 = 885  (19,200)(51)(885)/1,000,000 = 866
            Benzene  (10 + 25 + 5 + 0.1 + 10 + 2)/6 = 8.68  (19,200)(51)(8.68)/1,000,000 = 8.50
            Toluene  (12 + 35 + 7.5 + 0.1 + 12 + 3)/6 = 11.6  (19,200)(51)(11.6)/1,000,000 = 11.34
                    (e)   Mass fraction and mole fraction of benzene and toluene:

                     Mass (kg)  Mass Fraction  MW    kg-mole      Mole Fraction
             TPH     866            …        100   866/100 = 8.66     …
             Benzene  8.50     8.50/866 = 0.0098  78  8.50/78 = 0.109  0.109/8.66 = 0.0126
             Toluene  11.34    11.3/866 = 0.0109  92  11.3/92 = 0.123  0.123/8.66 = 0.0142

               (f)  Volume of free-floating product
                       = (h)(A)(ϕ)
                       	 = [(1 + 2)/2][(20 × 30)](0.35) = 315 ft  × (7.48 gal/ft ) = 2,360 gal
                                                    3
                                                                3
                   Mass of free-floating product
                       = (V)(ρ) = [(2,360 gal)(3.785 L/gal)](0.75 kg/L) = 6,700 kg
               (g)  Total volume of gasoline leaked
                       = Sum of those in the excavated soil, vadose zone, free prod-
                          uct, and dissolved phase
                       = 158 + 866 + 6,700 = 7,724 kg (neglecting the dissolved phase)
                       = 7,724 kg ÷ (0.75 kg/L) = 10,300 L = 2,720 gal
              Discussion:
              Estimation of COC mass in impacted aquifers is covered in Section 2.4.




           2.3   Soil Borings and Groundwater Monitoring Wells

           This section deals with calculations related to installation of soil borings and
           groundwater-monitoring wells and purging before groundwater sampling.
   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58