Page 540 - Thomson, William Tyrrell-Theory of Vibration with Applications-Taylor _ Francis (2010)
P. 540

Answers

                                          to Selected Problems












                              CHAPTER  1

                              1-1  -¿max  =  8.38 cm/s;  x„  350.9 cm/s^
                              1-3  -imax  =  2.27 cm,   T  =  {  •^max  =  278.1  m /s-
                              1-5  z = 5c"">«5'
                              1-8  R = 8.697,  e =  13.29°
                              1-9  xit)  =  ( O f t   -I-  .jsin  3w|/  -I-  ^ sin 5<0|i  +  ■  ■  ■  j

                              1-11 xU)  =  1   4  /  cos(t)|/  H----- tc o s 3o),/  H----- rcosSiOji  +
                                       2  ^  ttH
                               -13    :^ /2
                              M 4    1/3
                                                 it     2^ \            lirn
                                                     c

                                                   -

                                                         ^
                                                          ^
                                                                         3
                                                        ^
                                                      o
                                                       s
                                                        -
                                                    1
                              1-16  «0  =  1/3 ,   1 -   c o s —  ,  a,  =  —  sm  —^
                                                               "   riTT
                              1-18  rms  =  0.3162^
                              1-20  Error  =  ±0.148  mm
                              1-22  peak/-^ 1000 ^ 39.8
                              CHAPTER 2
                              2-1  5.62  Hz
                              2-3  0.159  s
                                                          2\/ 2g/i
                              2-5  x{t)  =   (1  -   cos (ot)  +  sm cot
                                                      ^ k ( m f  -f W j)
                              2-7  7o  =  9.30  lb  •  in  •  s^
                              2-9  K  =  0.4507  m
                              2-11  id  =
                                       m  + 7()/''^
                                                                                             527
   535   536   537   538   539   540   541   542   543   544   545