Page 312 - Aerodynamics for Engineering Students
P. 312

294  Aerodynamics for Engineering Students

               Therefore:
                                                      473
                              Temperature in test section = - = 210 K = -63  "C
                                                      2.25
                               Density in test section =  123 Oo0   = 2.042 kgmP3
                                                   287.3 x 210

                          Speed of  sound in test section = (1.4 x 287.1 x 210)f = 293ms-l

                                Air speed in test section = 2.5 x 293 = 732 m s-'

               Using the approximation given in  Section 1.4.2 (Example  1.3) for the variation  of viscosity
               with temperature

                                p = 1.71 x   - = 1.50 x        kgm-ls-'
                                            (:::)3'4
                                   p   1.50 x  loP5
                                v=-=            = 0.735 x  lo-'  m2s-'
                                   p     2.042
               As a check, the mass flow may be calculated from the above results. This gives

                                 Mass flow = pvA = 2.042 x 732 x  15625 x
                                               = 23.4 kg S-'


                 6.3  One-dimensional flow: weak waves

               To a  certain extent the results of  this section have already been  assumed in  that
               certain expressions for the  speed  of sound propagation  have  been  used. Pressure
               disturbances in gaseous and other media are propagated in longitudinal waves and
               appeal is made to elementary physics for an understanding of the phenomenon.
                 Consider the air in a stream tube to be initially at rest and, as a simplification,
               divided into layers 1, 2,  3, etc., normal to the possible direction of motion. A small
               pressure impulse felt on the face of the first  layer moves the layer towards the right
               and it acquires a kinetic energy of uniform motion in so doing. At the same time,
               since layers 1, 2, 3 have inertia, layer 1 converts some kinetic energy of translational
               motion  into  molecular kinetic energy  associated with  heat,  i.e.  it  becomes  com-
               pressed.  Eventually all the relative motion  between layers  1 and 2 is absorbed in
               the pressure inequality between them and, in order to ease the pressure difference, the
               first layer acquires motion in the reverse direction. At the same time the second layer
               acquires kinetic energy due to motion from left to right and proceeds to react on layer
               3  in a like manner.  In the expansive condition, again due to its inertia, it moves
               beyond the position it previously occupied. The necessary kinetic energy is acquired
               from internal conditions so that its pressure falls below the original. Reversion to the
               status quo demands that the kinetic energy of motion to the left be transferred back to
               the conditions of pressure and temperature obtaining before the impulse was felt,
               with the fluid at rest and not displaced relative to its surroundings.
                 A first observation of this sequence of events is that the gas has no resultant mean
               displacement velocity or pressure different from that of the initial conditions, and it
               serves  only  to  transmit  the  pressure  pulse  throughout  its  length.  Secondly,  the
   307   308   309   310   311   312   313   314   315   316   317