Page 248 - Chemical Process Equipment - Selection and Design
P. 248

218  HEAT TRANSFER  AND  HEAT  EXCHANGERS
                EXAMPLE 8.15-(continued)                                With four shield tubes, equilateral spacing and 3 in. distance
                                                                        to walls,
                radiant rate of  10,000 lead to an initial specification of  87 tubes, but
                90 were  taken.  The  final results  are  quite  close to  the  estimates,   104’907(12)   = 0.325 lb/sec sqft.
                being  77.1%  to  the  radiant  zone  and  9900Btu/(hr)(sqft)  with  90   G= 3600(38.5)(27.98)
                tubes. If  the radiant rate comes out much different from the desired
                value, the number of  tubes is changed accordingly.   13. The 90 radiant tubes are arranged as shown on Figure 8.22:
                   Because of the changing temperature of the process stream, the   4 shields, 14 at the ceiling, and 36 on each wall. Dimensions
                heat  flux  also  deviates from  the  average value.  This variation  is   of  the shell are shown.
                estimated roughly from the variation of  the quantity   14. A,  = (38.5)(1)(90 - 4) = 3311 sqft.
                                                                     15. Inside surface of the shell is
                   /3  = 1730(T:  - Ti) + 7.0(T, - TL),
                                                                           A, = 2[20(37 + 38.5) + 37(38.5)] = 5869 sqft.
                where the gas temperature  Tg, in the radiant  zone is constant and   Refractory surface,
                TL  is  the  temperature  of  the  process  stream,  both  in  “R.  In
                comparison with  the average flux, the effect is  a slightly increased   A, = 5869 - 3311 = 2558 sqft.
                preheat rate and a reduced flux in the reaction zone. The inside skin
                temperature also can be estimated on the reasonable assumptions of   16. (Center-to-center)/OD = 12/6.625 = 1.81,
                heat  transfer  film  coefficients of  more  than  100 before  cracking
                starts and more than  200  at the  outlet.  For  the  conditions of  this   a = 0.917, single rows of tubes  [Eq. (5)].
                example,  with  Q/A = 9900  and  T, = 2011”R,  these  results  are
                obtained:
                                                                     17. Effective absorptivity:
                             T,W   8/fh       T,,inFW                       “AR = 4(38.5)(1) + 0.917(3311) = 3190 sqft,
                              547   1.093  >IO0   <655                     A,/aA, = 2558/3190 = 0.8018.
                              724   1   ,100   <823
                              900   1.878  >200   <943               18.  Mean beam length:

                The  equation  numbers  cited  following are  from  Table  8.16.  The   L = (2/3)(20 X 37 X 38.5)l” = 20.36.
                step numbers used following are the same as those in Table 8.17:
                                                                     19. From Eq. (6), with 25% excess air,
                   1. Flow rate = 195,394/3600(0.9455)(62.4) = 0.9200 cfs,   P = 0.23.
                     velocity = 5.08 fps in 6-5/8 in. OD Schedule 80 pipe.
                   2. Short radius return bends have 12 in. center-to-center.   20.  PL = 0.23(20.36) = 4.68 atm ft.
                   3. q =0.75.                                        21. Mean  tube  wall  temp:  The  stream  entering  the  radiant
                   4. Fraction excess air = 0.25.                        section has absorbed 25% of the total heat.
                   5. From  the  API  data  book  and  a  heat  of  cracking  of
                     332 Btu/(lb gas + gasoline):
                                                                            H, = 248 + 0.25(77.14)(E6)/195,394 = 346.7,
                                                                            TI = 565“F,
                     H,,  = 0.9(590) + 0.08(770) + 0.02(855) = 609.6 Btu/lb,   T, = 100 + (565 + 900)/2 = 832.5.
                     Qtotal = 195,394(609.6 - 248) + 19,539(332) = 77.14(E6).
                                                                   22-24.  Input data are summarized as:
                   6. Heat released:
                                                                            PL = 4.68,
                        Q, = 77.14/0.75 = 102.86(E6) Btu/lb.                D, = 0.8018,
                                                                            D2 = 0.25,
                   7.  Radiant heat absorption:                                = 832.5,
                                                                            Q, = Q,/aAR = 102.86(E6)/3190 = 32,245.
                        QR = 0.75(77.14)(E6) = 57.86(E6).
                                                                         From program “FRN-1”,
                   8. (Q/A) rad = 10,000 Btu/(hr)(sqft),  average.
                   9.  Radiant surface:                                     Tg  = 1553.7,
                                                                            QR= ~A,F[I~~O[(-)~-  (-r]
                                                                             F=0.6496  [Eq. (9)],
                        A = 57.86(E6)/10,000 = 5786 sqft.

                  11.  Tube  length = 5786/1.7344 = 3336 ft; 40 foot  tubes  have  an
                     exposed  length  of  38.5 ft;  N  = 3336/38.5 = 86.6,  say  92   + 7(Tg - TI}
                     radiant tubes.
                  12. From Eq. (11) the flue gas rate is                      = 3190(0.6496)(28,679) = 59.43(E6).

                        Gf = 102.85(1020) = 104,9071b/hr.                Compared with estimated 57.86(E6) at 75% heat absorption
   243   244   245   246   247   248   249   250   251   252   253